Syfony w instalacjach kanalizacyjnych

Syfony w instalacjach kanalizacyjnych

Dobrze wykonana kanalizacja w domu to gwarancja bezpiecznego odprowadzania nieczystości i niwelacja nieprzyjemnych zapachów w domu. Od wieków udoskonalano metody odprowadzania ścieków, jednak dopiero syfony zrewolucjonizowały tą technologię na dobre.

Jak działają syfony?

SyfonNieczystości ciekłe pochodzące ze zlewów, kabin prysznicowych, wanien czy nawet ubikacji potrafią drażnić nieprzyjemnym zapachem. W rurach kanalizacyjnych panuje straszny odór powodowany przez gazy, które się wydzielają ze zgromadzonych tam nieczystości, a gazy mają to do siebie, że lubią się ulatniać. Rury kanalizacyjne połączone z domowymi urządzeniami generowały by straszny smród, który zabezpiecza się specjalną barierą. To właśnie syfon stanowi taką barierę. Ogólna konstrukcja syfonu to nic innego jak zakrzywiona rura, w kształcie kolana, w której dzięki swojej konstrukcji zawsze znajduje się woda zamykająca przekrój rury. Syfon dzięki temu stanowi barierę, przez którą żadne gazy się nie przedostaną, a co za tym idzie nie będą generowały nieprzyjemnego zapachu do wnętrza domu. Mój opis jest oczywiście bardzo uproszczony, gdyż rodzajów syfonów jest naprawdę wiele, a każdy został zoptymalizowany pod zadanie jakie ma wykonywać. Nie zawsze przypominają one rurę w kształcie kolana, ale zasada ich działania pozostaje ciągle taka sama i niezmienna od lat. W sumie co się dziwić, gdyż jeśli coś działa, to po co to zmieniać?

Pod niektóre zastosowania stworzono specjalne mniejsze syfony, w taki sposób, a by zmieściły się w docelowym miejscu ich montażu. Tak jest na przykład w przypadku kabin prysznicowych. Jako ciekawostkę dodam, że w przypadku na przykład takiej ubikacji, która jest bezpośrednio podłączona do kanalizacji, to ona sama zbudowana jest na bazie syfonu i dlatego ma jego właściwości.

Close Menu