You are currently viewing Jak sadzić maliny?

Jak sadzić maliny?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że najzdrowsza żywność to ta z własnego ogródka. Dlatego tak bardzo popularne są np. ogródki warzywne, ale nie tylko, bo często da się spotkać w ogrodach maliny czy borówki, które rosną spokojnie w zaciszu innych roślin. 

Różne rodzaje sadzonek malin 

sadzonki malinIstnieje wiele sadzonek malin i tak naprawdę można kupić ich różną odmianę. Warto jednak zaznaczyć, że jest pewna różnica między malinami jesiennymi a malinami letnimi. Od tego będzie również zależeć cena sadzonek. Sadzonki malin letnich owocują tylko raz w roku, a ich owoce pokazują się w czerwcu lub w lipcu. W tym przypadku do tej odmiany należy zaliczyć np. 'Glen Ample’. Drugim rodzajem sadzonek są maliny jesienne. One natomiast dają owoce dwa razy w roku, a więc w czerwcu lub lipcu, a także we wrześniu lub październiku. Popularną odmianą tych malin będzie np. Polka. Co do samego sadzenia malin, to należy odpowiednio przygotować pod to glebę. Miejsce powinno być pozbawione chwastów, a także wzbogacone nawozami. Maliny sadzi się najczęściej wiosną lub jesienią. Sam dołek, w którym umieszcza się krzew powinien mieć około 15-20 cm głębokości. Po sadzeniu należy dokładnie ubić ziemię, a później zapewnić krzewowi dużo wody. Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu rośliny, szczególnie jeśli dany okres odznacza się wyjątkową suszą. Trzeba także sprawdzić, czy roślina nie jest chora i czy nie mierzy się ze szkodnikami. Warto o to zadbać, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że krzew jest zdrowy i że będzie dobrze owocować.

Dbanie o maliny nie jest niczym skomplikowanym, ale wymaga przede wszystkim regularności. Żeby maliny były ładne i zdrowe, należy mieć również na uwadze sam stan krzewu i chronić roślinę przed szkodnikami. Warto zastanowić się również, czy chce się zbierać maliny raz w roku czy może dwa razy.