You are currently viewing Rodzaje instalacji elektrycznych

Rodzaje instalacji elektrycznych

Każdy powstający obiekt musi być wyposażony w różnego rodzaju rozwiązania zapewniające jego bezpieczeństwo, a także umożliwiające wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem. W zależności od docelowego zastosowania budynku zależy w jaki sposób będą zrealizowane poszczególne systemy bytowe. Mowa tutaj chociażby o wentylacji, ogrzewaniu czy zasilaniu prądem. Układy te są absolutnie niezbędne do egzystencji ludzi.

Kto może wykonać instalację elektryczną?

instalacje elektryczneW zależności od wielkości obiektu, a także charakterystyki realizowanych w nim procesów zapotrzebowanie może być bardzo zróżnicowane. Dobrym przykładem są chociażby instalacje elektryczne wykonywane w domkach jednorodzinnych oraz przemyśle. W pierwszym przypadku w obiekcie montowane jest tradycyjne okablowanie oraz zabezpieczenia. Napięcie sieciowe wynosi przeważnie 230 V AC, a maksymalny prąd jest nie większy niż 16 A. W przypadku obiektów przemysłowych wartości te mogą być zupełnie inne. W fabrykach często bowiem stosowane są maszyny o dużej mocy, których zadaniem jest realizacja poszczególnych procesów wymagających duże pracy. Właśnie dlatego w przemyśle najczęściej spotykane są instalacje trójfazowe, które umożliwiają zasilanie większych odbiorników. W takim przypadku napięcie robocze wynosi 400 V AC. Jeśli chodzi o zabezpieczenia to są one dobierane bezpośrednio do poszczególnych urządzeń podłączonych do sieci.

Rodzaj rozłącznika głównego zależy od tego jakiej mocy przyłącze jest przygotowane dla danego zakładu. Każda instalacja powinna być realizowana przez elektryka bądź elektryków posiadających stosowne kompetencje, wiedzę oraz co najważniejsze uprawnienia. Tylko w taki sposób zapewnione może zostać bezpieczeństwo realizowanych na terenie obiektu prac. Warto wspomnieć, że na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które posiadają uprawnienia w zakresie wykonywania układów bez ograniczeń.