You are currently viewing Jak dbać o maszyny budowlane?

Jak dbać o maszyny budowlane?

Maszyny budowlane sa postrzegane za wyjątkowo wytrzymałe i odporne na upływ czasu. Faktycznie, cechują się one niska podatnością na awarie, z wyłączeniem ruchomych części takiego sprzętu. Mogą one wymagać wykonywanych cyklicznie prac konserwacyjnych.

Jak tulejuje się maszyny?

precyzyjne tulejowanie maszyn budowlanychW obecnych czasach wiele osób postrzega maszyny budowlane za wyjątkowo wytrzymałe, jak również odporne na upływ czasu. Faktycznie, jest to prawda, ale nie oznacza to, że tego typu sprzęt nie ma słabych punktów. Chodzi tutaj o ruchome części tych maszyn, które mają kontakt z ziemią, czy też jakimiś surowcami, co może skutkować ich przedwczesnym zużyciem, czy też nieprawidłowym działaniem po pewnym czasie. Takie ruchome części mogą wymagać okresowo wykonywanych prac konserwacyjnych, takich jak precyzyjne tulejowanie maszyn budowlanych. Tulejowanie jest to proces regeneracji polegający na przywróceniu tulei, odpowiedzialnych za umożliwienie ruchu na przykład łyżki koparki, jej pierwotnej średnicy. Z czasem, na skutek stałego kontaktu z glebą w trakcie pracy, tuleje mogą się powiększać. To może znacznie zburzyć precyzje sterowania łyżką czy innym ruchomym elementem maszyny budowlanej, a z czasem spowodować poważniejszą usterkę. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest wiec przywrócenie właściwej pracy danego ruchomego elementu, zmniejszając średnice koniecznych dla jego działania tulei. Dużym plusem tego zabiegu konserwacyjnego sprzętu budowlanego jest fakt, że można go wykonać na miejscu wystąpienia usterki, to jest na placu budowy. Dla profesjonalisty, tulejowanie nie jest zbyt poważnym zadaniem i trwa kilkadziesiąt minut. Sam przebieg takiej naprawy nie jest bowiem szczególnie skomplikowany – najpierw należy dokładnie oczyścić otwór tulei oraz poszerzyć ja, a następnie zmniejszyć jej średnicę do poziomu, który posiadała pierwotnie. W ten prosty sposób można sprawić, że dana maszyna budowlana znowu będzie mogła pracować z właściwą dla siebie wydajnością. Aby jednak tak było, zabieg ten musi być wykonany przez fachowca.

Maszyny budowlane sa bardzo ważne dla firm zajmujących się realizacją inwestycji. Wszystko dlatego, że dzięki nim ich przebieg jest znacznie szybszy. Z tego również względu bardzo ważne jest, by o te maszyny dbać z właściwą uwagą, tak by ich usterka nie doprowadziła do opóźnień w realizacji inwestycji.