You are currently viewing Co to jest pessar w położnictwie i ginekologii?

Co to jest pessar w położnictwie i ginekologii?

Pessar to mały kawałek silikonu lub plastiku, który wkłada się do pochwy w celu podparcia narządów miednicy. To nie tylko macica, ale także pęcherz, a także odbytnica. Pessar jest używany przez położników i ginekologów i w zależności od przeznaczenia może mieć różne kształty – w postaci pierścienia, miski, sześcianu i w wielu innych formach. Oczywiście firmy produkcyjne wytwarzają produkty o różnych rozmiarach, aby lekarz mógł wybrać najbardziej odpowiedni pessar dla każdego pacjenta.

Kiedy używać pessarów położniczych?

specjalne pessary położniczeIch głównym celem jest zapobieganie przedwczesnym porodom. Przy skróconej szyjce macicy wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu. Podobne zagrożenia pojawiają się w przypadku niewydolności istmiczno-szyjkowej. Pessar pomaga utrzymać macicę w naturalnej pozycji i naprawia skróconą szyjkę, zapobiegając jej przedwczesnemu otwarciu. Specjalne pessary położnicze mają wiele form i może być to kostka, pierścień lub kubek. Różnorodność form jest konieczna, aby lekarz wybrał najlepszą opcję dla swojego pacjentki, w zależności od jej wieku, stopnia wypadania macicy, nasilenia objawów nietrzymania moczu, a także tego, co wiąże się z naruszeniem lokalizacji miednicy narządy – urazy, operacje, wady wrodzone. Wydawałoby się, że urządzenie pessara jest tak proste, że można bezpiecznie zabrać z półki towary od dowolnego producenta. Ale nie wyciągajmy pochopnych wniosków! W rzeczywistości wiele zależy od tego, jak dokładnie obliczona jest wielkość produktu, z jakiego materiału jest on wykonany i jak poważne podstawy naukowe leżą u zastosowania pessarów. Pierwszą zaletą pessarów jest ogromny wybór rozmiarów we wszystkich liniach produktowych. To całkowicie eliminuje dyskomfort podczas ich używania. Zawsze można wybrać najwygodniejszą opcję.

Drugim plusem jest bardzo szeroka gama przypadków klinicznych, w których pessary są skutecznie niezależnie od tego, czy jest to groźba przedwczesnego porodu, poronienia czy wypadnięcia narządów miednicy mniejszej. Trzeci plus to hipoalergiczny elastyczny silikon, z którego wykonane są pessary. Podczas noszenia produktu pacjentka go nie czuje, co jest bardzo ważne w przypadku dłuższego nie zakładania pessarów. Czwartym plusem jest stosunkowo niska cena do jakości. Jest więc to potrzebne urządzenie.