You are currently viewing Szkolenia dla operatorów dronów zadaniowych

Szkolenia dla operatorów dronów zadaniowych

Drony wyspecjalizowane, takie jak maszyny transportowe czy zautomatyzowane bezzałogowe pojazdy, używane do wykonywania oprysków czy prac rolnych bardzo różnią się od standardowych, ogólnodostępnych odpowiedników. Nie tylko posiadają znacznie odmienne wyposażenie pokładowe, ale również całkowicie inaczej zachowują się podczas lotu. Nowi, niezaznajomieni z nimi operatorzy mają więc duże trudności w sterowaniu taką maszyną podczas pracy.

Szkolenia doskonalące dla operatorów dronów zaawansowanych

operator drona kursyDrony zadaniowe nie są częścią programu kursów, mających na celu zdobycie licencji kwalifikowanego operatora drona, więc wiedza o takowych musi być przez samych operatorów zdobyta na jednym z kursów doskonalących, organizowanych w ośrodkach szkoleniowych. W zależności od maszyny jaką obsługuje operator drona kursy mogą być zarówno prostymi, kilkugodzinnymi szkoleniami, jak i bardzo długimi kursami uzupełniającymi, trwającymi kilka tygodni, jeśli dron który operatorzy mają pilotować należy do niestandardowych, bardzo zaawansowanych maszyn. Programy owych kursów również są bardzo odmienne, i zależą głównie od tego jak bardzo odmienną maszyną jest owy dron. Szkolenie pilotowania prostych dronów zadaniowych, będących konwersjami lub wariantami obserwacyjnych maszyn są zazwyczaj najprostsze, gdyż takie maszyny bywają najbardziej podobne do pierwowzoru, więc na szkoleniu przedstawiane są wyłącznie te funkcje, które nie są obecne w podstawowej wersji pojazdu latającego. Całkowicie nowatorskie drony, maszyny transportowe i pojazdy wzorowane na wojskowych pojazdach bezzałogowych wymagają natomiast przeszkolenia od podstaw, gdyż zachowują się one zgoła odmiennie podczas lotu niż zwykłe drony rekreacyjne, i często posiadają znacznie odmienną metodę sterowania i kontroli narzędzi pokładowych.

Kursy te uczęszczane są przede wszystkim przez operatorów zawodowych, którzy używają dronów na stanowiskach pracy. Rzadko zdarza się bowiem, by zaawansowane drony pilotowane były w celach rekreacyjnych, do których nie są zaprojektowane. Wiedza przekazywana na owych kursach pozwala nawet najbardziej niezaznajomionemu z profesjonalnymi dronami operatorowi na bezproblemową obsługę maszyny podczas pracy, oraz wykonywanie prostszych napraw w wypadku powstania awarii.