You are currently viewing Jak uchronić się przed ukąszeniem kleszcza?

Jak uchronić się przed ukąszeniem kleszcza?

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Niemalże przez cały rok są w stanie zaatakować, a wiosną i latem mogą spowodować jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza. Jest kilka sposobów na to, jak uchronić się przed ukąszeniem. W sklepach dostępne są różne preparaty, jednak nie tylko one zapewnią dodatkowe bezpieczeństwo. Ze środkami ochrony powinny szczególnie zapoznać się osoby, które często chodzą po zalesionych terenach.

Czym grozi ukąszenie przez kleszcza?

ukąszenie kleszcza - objawy chorobyWedług ekspertów jedną z najskuteczniejszych metod ochrony jest przede wszystkim właściwa odzież. Kleszcze z reguły przesiadują blisko ziemi, a to oznacza, że ich głównym celem ataku są nogi. Nie zaleca się zatem udawać do lasu w krótkich spodenkach i zwyczajnych butach sportowych. Dużo lepszym wyborem jest ubranie pełnych spodni wraz z wysokim obuwiem. Należy chronić również górną część ciała, gdyż podczas schylania się, kleszcze mogą zaatakować okolice uszu lub rąk. Należy zatem ubrać długi rękaw oraz czapkę, jeśli temperatura na zewnątrz nie jest wysoka. Poza tym przed wyruszeniem w trasę warto posmarować lub spryskać się specjalnymi preparatami odstraszającymi kleszcze. Zawsze po powrocie do domu należy dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca na ciele, czy kleszcz nie zaatakował. Nie każdy z nich stanowi zagrożenie, lecz już dla wielu osób poważnie może skończyć się niezauważone ukąszenie kleszcza – objawy choroby zauważane są po kilku dniach. Najczęściej przypominają one takie, jak przy grypie. Co więcej, niekiedy w miejscu ukąszenia pozostaje rumień, który może stopniowo się powiększać. Niektóre osoby mogą skarżyć się również na złe samopoczucie oraz szereg innych chorób. Jeśli zostaną one zauważone, wówczas należy zgłosić się do lekarza. Brak odpowiedniej diagnozy i wdrożonego leczenia może doprowadzić do rozwoju boreliozy.

Jeśli pomimo zastosowanych metod ochrony przed kleszczami, zostało się ukąszonym, należy kontrolować swój stan zdrowia. Jeśli kleszcz został wyciągnięty jeszcze w ten sam dzień, ryzyko zakażenia jest bardzo niskie (około 3-44 procent). Każda kolejna doba zwiększa ryzyko zakażenia — w drugiej wynosi ono 50 procent, natomiast w trzeciej jest bliskie 100 procent. Kontakt z lekarzem pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.