You are currently viewing Rodzaje ogrodzeń budowlanych

Rodzaje ogrodzeń budowlanych

Plac budowy to miejsce stwarzające zagrożenie dla przypadkowych nieproszonych gości. Planując inwestycję budowlaną będziemy musieli liczyć się z wieloma formalnościami, a jedną z nich będzie dopełnienie obowiązku zabezpieczenia placu budowy. Choć prawo nie nakazuje bezpośrednio stawiania ogrodzeń wokół budowy, istnieje obowiązek zabezpieczenia jej przed przypadkowymi osobami.

Ogrodzenie na budowę – kupić czy wynająć?

ogrodzenie budowlane pełnePrzepisy prawa nakazują dopilnowanie, aby na miejscu budowy nie znalazły się przypadkowe osoby. Można to zrobić właściwie na dwa sposoby: zatrudniając całodobowego stróża, bądź ogradzając teren budowy. Pierwsza opcja będzie raczej problematyczna, dlatego większość inwestorów decyduje się na montaż ogrodzenia wokół budowy. W zależności od rodzaju inwestycji mamy do dyspozycji dwa rodzaje ogrodzeń: ogrodzenie budowlane pełne oraz ogrodzenie ażurowe. Najczęściej stosowane są te drugie, szczególnie w przypadku prywatnych inwestycji, lub wszędzie tam, gdzie zagrożenie nie jest zbyt wysokie. Ogrodzenia ażurowe składają się z ażurowych paneli. Są lekkie, łatwe w transporcie, montażu i demontażu. Doskonale przeciwstawiają się nawet silnym wiatrom, dzięki swojej konstrukcji, dlatego nie potrzebują żadnych dodatkowych umocnień. Ogrodzenie budowlane pełne sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje spore ryzyko nieproszonych gości na budowie. Dotyczy to najczęściej dużych inwestycji komercyjnych. Ogrodzenie to skutecznie zasłania budowę przed wzrokiem ciekawskich. Zbudowane jest ze stalowej ocynkowanej ramy, wypełnionej blachą trapezową.

Ogrodzenie budowy to dodatkowe koszty inwestycyjne. Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie się opłacać je wynająć, zamiast kupować. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli ogrodzenie ma nam posłużyć kilka miesięcy, kupno nie będzie opłacalne. Jeśli natomiast będziemy musieli z niego korzystać rok lub dłużej, za wynajem zapłacimy więcej, niż za zakup własnego ogrodzenia.