You are currently viewing Wybieramy wydajne płyny do instalacji

Wybieramy wydajne płyny do instalacji

W instalacjach grzewczych, takich jak na przykład pompy ciepła, narażone na zamarzanie instalacje grzewcze albo kolektory słoneczne, stosuje się odpowiednio sporządzone płyny instalacyjne. Tworzone są one z wykorzystaniem glikoli, które nie będą zamarzały w temperaturze poniżej zera stopni. Na rynku dostępnych jest wiele płynów, które są oparte o glikole, dlatego warto wiedzieć, jakie kryteria powinno się brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego.

Dobre płyny do instalacji i pomp ciepła

wydajne płyny do instalacji C.O. i pomp ciepłaPodczas wyboru odpowiedniego płynu powstałego na bazie glikoli, znaczenie ma zarówno wielkość, jak i rodzaj instalacji. Istotne jest nie tylko zastosowanie płynu, który będzie najlepszy pod względem technicznym, jak również bezpiecznego dla użytkowników w razie ewentualnych wycieków. Warto wybierać wydajne płyny do instalacji C.O. i pomp ciepła. Na rynku znajdziemy glikole zarówno etylenowe, jak i propylenowe o różnym poziomie stężenia. Głównym czynnikiem wyboru między tymi dwoma rodzajami jest zarówno wielkość, jak i przeznaczenie instalacji. Glikol etylenowy jest znacznie tańszym oraz wydajniejszym pod względem energetycznym rozwiązaniem, dlatego właśnie polecany jest w przypadku dużych instalacji, na przykład komercyjnych i przemysłowych. Tego typu instalacje powinny być objęte zarówno odpowiednio dobranymi procedurami bezpieczeństwa, jak również nadzorem wykwalifikowanego personelu, aby w razie wystąpienia wycieku, nie wystąpiło zagrożenie dla użytkowników instalacji. Z powodu toksyczności glikolu etylenowego nie jest zalecane stosowanie go do domowych instalacji zarówno grzewczych, jak i chłodniczych, solarnym albo pomp ciepła. W takim wypadku stosuje się zamiast tego glikol polipropylenowy. Znacznie bardziej zalecanym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych roztworów, aniżeli rozrabianie koncentratów na budowie. Choć gotowy roztwór będzie droższy, to nie trzeba się martwić o jakość wody wykorzystanej do jego przygotowania, a także nie ma konieczności dodawania inhibitorów korozji.

Reasumując, zarówno w przypadku instalacji centralnego ogrzewania, jak i pomp ciepła, konieczne wydaje się zastosowanie odpowiednich płynów na bazie glikolu. Do dyspozycji klientów są do wyboru glikole etylenowe, jak i propylenowe, które powinny być dobrane do wielkości oraz rodzaju instalacji.