You are currently viewing Jak prawidłowo zmierzyć przepływ wody?

Jak prawidłowo zmierzyć przepływ wody?

Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, że w domowych instalacjach, do pomiaru przepływu cieczy lub gazu wykorzystuje się kryzy pomiarowe. Często narzekamy na wzrost wysokości rachunków, nie zdając sobie sprawy, że winnym tej sytuacji może być nieprawidłowo działająca kryza pomiarowa.

Certyfikowane zwężki pomiarowe

zwężka pomiarowaDlatego należy wybierać kryzy pomiarowe posiadające odpowiednie certyfikaty, które poświadczają o ich zgodności z normami europejskimi ISO. Warto też zwrócić uwagę na certyfikaty poświadczające najwyższą jakość materiałów, wykorzystanych w produkcji kryzy pomiarowej. Zwężka pomiarowa do wykonania pomiaru wykorzystuje zjawisko spadku ciśnienia statycznego, zwanego także czynnym. Zwężka jest częścią większej instalacji, zwanej przepływomierzem spiętrzającym przepływ. Każdy przepływomierz składa się z kryzy pomiarowej, którą instaluje się w prostym odcinku rurociągu, z przewodów impulsowych z odpowiednią dla danej instalacji armaturą i przetwornika różnicy ciśnień. Zwężki, w zależności od wielkości rurociągu, mogą różnić się rozmiarem. Od DN15 do DN40 stosowane są mikrokryzy a od DN50 stosowane są tak zwane kryzy znormalizowane. Do największych zalet przepływomierzy z wykorzystaniem zwężek pomiarowych należą między innymi: prosta konstrukcja urządzenia, możliwość stosowania go do pomiaru wielu typów mediów oraz niezawodność. Do wad natomiast należą: możliwość trwałej utraty ciśnienia na zwężce i podatność na uszkodzenia w wyniku zanieczyszczenia mierzonego medium.

Montaż kryzy pomiarowej może wydawać się prosty, jednak zawsze należy zlecić go fachowcom. Tylko oni dysponują odpowiednimi narzędziami do sprawdzenia kierunku przepływu medium w instalacji. Specjaliści wiedzą też, w jaki sposób prawidłowo zainstalować pierścienie uszczelniające w danym typie rurociągu.