You are currently viewing Zastosowanie szlabanów w zakładzie pracy

Zastosowanie szlabanów w zakładzie pracy

Strefy komunikacyjne na potężnych zakładach pracy powinny być odpowiednio zorganizowane. To nie chodzi już tylko o sprawność obsługi poszczególnych sektorów, ale o bezpieczeństwo pracowników. W takich strefach poruszają się zarówno, pojazdy, ludzie a także duże maszyny, które często występują w obrębie jednego kanału komunikacyjnego. Do sprawnego zarządzania taką komunikacją wymagany jest system regulacji, który będzie zmuszał pracowników do jego przestrzegania. Mogą to być znaki, ale występują także wydajniejsze sposoby.

Szlaban jako główny element automatyki komunikacyjnej zakładu

szlabanyW pewnych sytuacjach same znaki, które nakazują w jaki sposób powinniśmy się poruszać nie wystarczą. Głównym tego powodem jest brak ogłady w stosowaniu się do przepisów, tym bardziej tych występujących w zakładach pracy. I nie ważne jak wysokie mandaty zakładowe wyznaczymy za ich nie przestrzeganie to i tak znajdą się osoby, które tego robić nie będą, co przyczyni się do dużego zagrożenia bezpieczeństwa. Potrzebny jest sposób, który zmuszałby te osoby do określonego zachowania w sposób uniemożliwiający im jakąkolwiek inną interpretację. Dobrym sposobem na poprawę bezpieczeństwa w zakładzie pracy są szlabany sterowane automatycznie. Jak możemy się domyśleć, gdy tylko zamknie się przed nami szlaban, to jest to dla nas jasny sygnał, że tej bariery pod żadnym pozorem nie można przekraczać, gdyż jest to dla nas niebezpieczne. Oczywiście znajdą się na pewno osoby, które przeskoczą szlaban, ale jest to raczej mały odsetek, który tylko potwierdza regułę. Takimi szlabanami możemy odgrodzić korytarze komunikacyjne pracowników od korytarzy, po których porusza się akurat ciężki sprzęt, na czas jego przejazdu. Uchroni to zarówno pracowników jak i sprzęt przed kolizją i ciężkimi z tego tytułu stratami. Takim systemem można sterować w sposób automatyczny z centrali zakładowej, w której będzie istniał główny panel sterowania. Do obsługi potrzeba tylko kilka osób.

Po co inwestować w systemy, które i tak nie zdają egzaminu, skoro można zainwestować w coś co się sprawdza. Taka forma kontroli komunikacji jest stosowana w wielu większych zakładach pracy i to ze sporym powodzeniem. W wielu z nich sterowanie odbywa się nawet w sposób w pełni automatyczny, przy niewielkiej ingerencji operatora systemu. Wiadomym jest, że maszyna rzadziej się myli niż człowiek.