You are currently viewing Badanie KTG w ciąży

Badanie KTG w ciąży

 

Przychodnie oraz oddziały ginekologiczne wyposażone są w specjalistyczny sprzęt do monitorowania życia dziecka oraz przyszłej mamy. Jednym z nich jest aparat KTG, który używany jest w zaawansowanej ciąży oraz podczas porodu, aby na bieżąco monitorować niezbędne parametry.

Działanie aparatu kardiotokograficznego

najlepszy aparat KTGDla kobiet w ciąży niezwykle ważna jest obserwacja jak rozwija się ich dziecko. Istotne jest odwiedzanie lekarza, posiadającego w swoim gabinecie najlepszy aparat KTG ponieważ dzięki niemu można precyzyjnie ocenić dobrostan dziecka. Urządzenie używa się od 3 trymestru ciąży. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie ma konieczności wykonywania badania często. Jeśli kobieta czuje się źle czy cierpi na nadciśnienie, wtedy jest to konieczne. Za sprawą KTG można ocenić czynności serca dziecka oraz skurcze macicy kobiety. Kardiotokograf tworzy wykresy z danymi. Za sprawą wbudowanego detektora płodu możliwe jest usłyszenie bicia serca dziecka, co jest niezwykle pożądane przez przyszłych rodziców. Fale akustyczne wykorzystywane do badania są bezpieczne dla przyszłej mamy oraz jej dziecka. Za sprawą aparatu KTG lekarz uzyskuje informacje, czy podczas skurczów macicy do dziecka dociera wystarczająca ilość tlenu. Za sprawą czujników umieszczonych na brzuchu można jednocześnie śledzić bicie serca oraz skurcze macicy. Aparaty do KTG wykorzystuje się w przychodniach, szpitalach oraz prywatnych gabinetach. Jest to urządzenie powszechnie stosowane w ginekologii. Za sprawą zaawansowanej technologii urządzenie służy do obserwacji zarówno ciąży pojedynczej, jak i bliźniaczej. Obecnie na rynku dostępne są domowe aparaty KTG, które pozwalają przyszłym rodzicom na bieżąco obserwować stan ich dziecka i wysyłać informacje do położnej i lekarza prowadzącego. Za sprawą domowego KTG można w dowolnym momencie posłuchać bicia serca dziecka i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Podczas badania kobieta powinna leżeć na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej.

Zastosowanie aparatów kardiotokograficznych jest niezbędne w ginekologii. Wykorzystuje się zazwyczaj w zaawansowanej ciąży oraz podczas porodów. Za sprawą detektora płodu można sprawdzić, czy bicie serca dziecka jest prawidłowe oraz upewnić się, że ciąża przebiega w prawidłowy sposób.