You are currently viewing Nieinwazyjne badanie markerów jelitowych

Nieinwazyjne badanie markerów jelitowych

Od prawie dziesięciu lat cierpię na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Ta wyniszczająca organizm choroba atakuje układ pokarmowy. Jej przebieg często jest utajony, a chory dowiaduje się o chorobie, gdy ta poczyni już duże spustoszenia w organizmie.

Markery jelitowe – diagnoza chorób układu pokarmowego

markery zapalne jelitJa o swojej chorobie dowiedziałam się gdy zaczynałam dorosłe życie. Studia i nowi znajomi mieli być dla mnie początkiem nowego etapu w życiu. Jednak już na drugim roku studiów zaczęłam się źle czuć. Byłam bardzo zmęczona i często bolał mnie brzuch. Były takie dni że przez ciągłe nudności nie mogłam nic przełknąć. Mój stan się pogarszał, i z trudem mierzyłam się z obowiązkami jakie miałam. Zaniepokojona swoim stanem i problemami z układem pokarmowym postanowiłam udać się do lekarza. Jednakże myśl o kolonoskopii lub gastroskopii była dla mnie przerażająca. Przed udaniem się do lekarza postanowiłam iść do laboratorium i sprawdzić markery zapalne jelit. Markery jelitowe służą ocenie funkcjonowania przewodu pokarmowego. Markery które poddaje się badaniu są produkowane przez organizm. Do badania wykorzystuje się próbkę kału. Ich nieprawidłowa ilość w próbce wskazuje czy w jelitach toczą się procesy zapalne. Przy ich pomocy stwierdza się również czy istnieje możliwość że dana osoba cierpi na chorobę układu pokarmowego. Toczące się zapalenie może być początkiem choroby lub stanem przejściowym. Markery jelitowe są wskaźnikiem który pomaga w prawidłowej diagnozie pacjenta. Jest to bardzo nieinwazyjne badanie, które polega jedynie na dostarczeniu próbki do laboratorium.

W moim przypadku okazało się że wynik badania kału i nieprawidłowy poziom markerów jelitowych pomógł w szybkiej i prawidłowej diagnozie mojej choroby. Okazało się bowiem że choruję na Leśniowskiego-Crohna. Chorobę która nieleczona bardzo wyniszcza organizm.