You are currently viewing Korzystamy z polecanego wapna nawozowego

Korzystamy z polecanego wapna nawozowego

Wapno w sposób efektywny wpływa na odczyn gleby, który wpływa na przykład na wykorzystanie składników pokarmowych dostarczanych roślinom. Z tego powodu wapno będzie miało wpływ na wykorzystywanie potencjału gleby. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać odpowiednie wapno na pole.

Dobre jakościowo wapno nawozowe

polecane wapno nawozowe od producentaJednym z pierwszych zabiegów o charakterze agrotechnicznym po zakończeniu prac po zbiorach jest wapnowanie. Do najważniejszych czynników wpływających na plonowanie danej rośliny jest odczyn gleby, Wielokrotnie taki zabieg wykonywany jest bez dokładnego ustalenia ilości, jednak jest on fundamentem pod kolejne prace związane z produkcją roślin. Wapno w głównym stopniu wpływa na optymalizację odczynu glebowego. Warto wybierać polecane wapno nawozowe od producenta. Wapnuje się glebę zarówno po to, aby ją odkwasić, jak również aby utrzymać odpowiedni poziom pH. Duże znaczenie mają również naturalne procesy przebiegające w glebie. Zakwaszenie jest jednym z efektów między innymi wymywania się wapna oraz magnezu z gleby. W Polsce niemal połowa gleb wyróżnia się kwaśnym odczynem, dlatego tak istotne jest jej wapnowanie. Na rynku jest dostępnych wiele form wapna, jak i wielu producentów oferuje takie towary. Konieczne jest pamiętanie o tym, iż wapno jest tak samo ważnym nawozem, jak na przykład saletra albo mocznik. Należy wybierać wyłącznie wapna ze sprawdzonych źródeł, które są zaopatrzone w odpowiednią kartę produktu. Kolejną istotną sprawą będzie fakt, abyśmy nie kierowali się ceną jednostkową czy całego opakowania, ponieważ istotny jest skład oferowanego produktu oraz jego poziom reaktywności. Dlatego korzystnym rozwiązaniem będzie porównywanie cen przy pomocy ilości czystego składnika oraz poziomu reaktywności. Najszybciej działającymi rodzajami wapna są nawozy w formach wapna tlenkowego. Nazywane są one również wapnem palonym albo wapnem budowlanym.

Podsumowując, warto mieć świadomość tego, jak istotne jest odpowiednie wapnowanie gleby. W tym celu powinniśmy sięgać po dobre jakościowo nawozy wapniowe, które będą działały szybko oraz efektywnie. Nawozy w formie wapna tlenkowego działają szybko, dlatego sprawdzą się w przypadku gleby ciężkiej oraz o wyjątkowo niskim odczynie pH, dlatego powinny być właściwie dobierane.