You are currently viewing Rehabilitacja konieczna w przypadku pacjentów onkologicznych

Rehabilitacja konieczna w przypadku pacjentów onkologicznych

Leczenie onkologiczne jest sporym obciążeniem dla organizmu pacjenta, dlatego ważne jest, by dbać o kondycję psychofizyczną osób chorych na nowotwory. Działania mają za zadanie zmniejszyć ryzyko powikłań, schorzeń krążeniowo-oddechowych, a także innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Leczenie przyczynia się do ograniczenia aktywności życiowej, często utrudnia normalny powrót do wcześniejszego życia.

Odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne pomagają pacjentom onkologicznym

rehabilitacja onkologicznaPacjenci są zmęczeni, a ich niezależność i samodzielność są ograniczone. Rehabilitacja jest sposobem na to, by szybko wrócili do pełnej aktywności. Tego typu działania powinny być wykonywane przez zespół specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Pomagają oni wrócić do sprawności zarówno w czynnościach codziennych, jak i w życiu społecznym oraz zawodowym. Metody są także doskonałym sposobem profilaktyki niepełnosprawności, które wynikają z następstw choroby. Osoby chore na nowotwory często zmagają się z różnymi problemami, jak zmiany na obszarach ciała, zaburzenia funkcji układów, zespoły bólowe, a także problemy z akceptacją ich stanu zdrowia. Powoduje to ograniczenie jakości ich życia. Dzięki odpowiedniej rehabilitacji, która obejmuje działania fizjoterapeutyczne, psychologiczne, można osiągnąć pozytywne rezultaty. Rehabilitacja onkologiczna powinna być zawsze dostosowana do wieku, potrzeb i możliwości każdego pacjenta. Ważne, by odbywała się na wszystkich etapach choroby, jeszcze przed rozpoczęciem właściwego leczenia. Jej podstawę stanowi fizjoterapia, której zadaniem jest przywracanie sprawności poprzez ćwiczenia fizyczne oraz masaż. Działania mają za zadanie angażować duże grupy mięśniowe, często wskazane jest pływanie, biegi oraz jazda na rowerze.

Profesjonalnie przeprowadzona rehabilitacja ma za zadanie zapobiegać powikłaniom płucnym, zakrzepicy żylnej, zaburzeniem czynności układów ruchu i obrzękom chłonnym, trudnościom pojawiającym się podczas leczenia. Niezwykle ważne jest także, by zadbać o kondycję psychiczną pacjentów. Spotkania z terapeutą są niezwykle pomocne, skutecznie radzą sobie z pogorszonym nastrojem. Psychoterapia, zabiegi fizykalne i fizjoterapia mają na celu łagodzenie objawów, które często towarzyszą chorobie nowotworowej, a także poprawiać jakość życia pacjentów, zwiększając ich samodzielność i niezależność.