You are currently viewing Historia instalacji podłogowych

Historia instalacji podłogowych

Instalacje podłogowe w domkach jednorodzinnych czy ogólnie wolnostojących mogą okazać się już rozwiązaniem dość standardowym w czasach obecnych. Jednak prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak leciwa jest już ta technologia i jak dawno jej pierwsze formy zaczęto wykorzystywać. Liczy sobie ponad 2000 lat i nic nie wskazuje na to, by jej rozwój miał się zatrzymać. Wręcz przeciwnie – technologia wciąż idzie naprzód.

Pierwsze podłogowe instalacje grzewcze aż do dziś

instalacje grzewcze - ŚląskMało kto ma świadomość tego faktu, że jako pierwsi ogrzewanie podłogi skonstruowali ludzie żyjący około 2220 lat temu, czyli w około 200 r. p.n.e. Byli to Grecy, a następnie Rzymianie, którzy ciepłe powietrze rozprowadzali specjalnymi kanałami w podłodze, ogrzewając w ten sposób łaźnie oraz domy mieszkalne patrycjuszy. Tego typu rozwiązanie można oglądać w jednej z ruin łaźni rzymskich w Trewirze, czyli obecnym Trier, mieście położonym na terenie współczesnych Niemiec. Ogrzewanie to można także ujrzeć w Pompejach. Rozwiązanie tego typu można również spotkać w… Zamku w Malborku! Innowacyjne ówcześnie rozwiązanie było wykorzystywane przez członków Zakonu Krzyżackiego, który w taki sposób udoskonalał swoje warownie. Zostało to odkryte w roku 1967 podczas instalowania elektrycznego ogrzewania w Sali Rycerskiej we wcześniej wymienionym, wspaniałym zamku. Obecnie technologia ta wspomagana jest przez szereg innowacyjnych urządzeń oraz technologii, dzięki czemu jej działanie może okazać się z pewnością skuteczniejsze i bardziej efektywne. Można wybrać między innymi dwa spośród różnych rodzajów instalacji grzewczych – przewody grzejne układane bezpośrednio w warstwie wylewki betonowej lub maty grzejne, które układane są pod materiałem wykończeniowym podłogi. Popularność elektrycznych podgrzewań podłogowych można zawdzięczać posiadaniu wielu zalet. Na wcześniej wspomniane cechy składają się między innymi niskie koszty inwestycji, łatwość i dokładność regulacji temperatury, niskie koszty eksploatacji czy brak czynności konserwacyjnych. Aby systemy te były wykonane z precyzją, w pełni profesjonalnie, instalacje grzewcze – Śląsk oraz inne miasta oferują pomoc fachowców. Wynajęcie eksperta do tego typu zadań pozwoli na bezawaryjny montaż instalacji bez żadnego ryzyka.

Jak na podstawie tekstu widać, historia instalacji grzewczych podłogowych jest wyjątkowo długa i pokaźna. Prawdopodobnie mało kto spodziewałby się, że jej prototypy mogły być montowane już w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Dodatkowo używali ich Krzyżacy, co z pewnością jest niezwykłym odkryciem. Obecna technologia pchnęła wprzód te rozwiązania, dzięki czemu komfort korzystania z nich jest z całą pewnością jeszcze wyższy.