You are currently viewing Dobry używany ciągnik siodłowy

Dobry używany ciągnik siodłowy

Od ponad dwudziestu lat jeżdżę samochodem ciężarowym. Początkowy były to krótkie, krajowe trasy ale już od wielu lat w moim grafiku dominują długie trasy międzynarodowe. Chociaż jeżdżąc po Europie widzę ciągniki siodłowe najnowszej generacji, przede wszystkim podczas jazdy po drogach krajów z Europy Zachodniej, to szczerze mówiąc wcale nie zazdroszczę ich kierowcom i jestem zadowolony z pojazdu, którym jeżdżę już od kilku lat.

Zalety używanych ciężarówek

używane ciągniki siodłoweSamochód, którym jeżdżę ma już kilka lat i wiem, że nie był kupowany jako nowy. Nigdy jednak mnie nie zawiódł, a ponieważ nie jest tak skomplikowany i naszpikowany elektronika jak najnowsze ciężarówki, to w razie drobnych awarii sam potrafię usunąć usterkę podczas postoju. Rozmawiałem zresztą z wieloma kierowcami, który też byli zdania, że używane ciągniki siodłowe mają mnóstwo zalet. Może nie zapewniają takich wygód, jak nowiutkie modele, ale te z kolei potrafią unieruchomić pojazd z powodów nawet niewielkich usterek, przez które liczne systemy bezpieczeństwa utrudniają dalszą jazdę. Czasami im mniej elektroniki, tym lepiej, a jeżeli ciągnik siodłowy starszej generacji był rzetelnie serwisowany i użytkowany umiejętnie, to jest w stanie przejechać setki tysięcy kilometrów, co w zupełności wystarcza w większości przypadków. Nie bez znaczenia jest też zdecydowanie niższa cena pojazdów używanych w stosunku do nowych, ponieważ jak każdy wie, im większe koszty ponosi pracodawca, tym mniej pieniędzy zostaje na premie. Dlatego w naszej firmie wolimy jeździć pojazdami używanymi, ale dostawać regularnie premie, niż naciskać na zakup nowych ciężarówek, jednak kosztem zmniejszenia budżetu na finansowe dodatki do pensji. Zresztą z tego co wiem ciągniki siodłowe w naszej firmie spełniają oczekiwania wszystkich kierowców i to nie tylko pod względem mocy i bezawaryjności, ale też komfortu jazdy.

W przypadku samochodów osobowych różnica kilku lat bardzo często jest wyraźnie widoczna i ewidentnie wpływa na awaryjność i komfort jazdy. Porównując samochody ciężarowe upływ lat nie ma tak dużego wpływu na komfort jazdy. Poza tym kupując samochód ciężarowy nie kierujemy się komfortem kierowcy, ale użytecznością samego pojazdu, a w tym kryterium pojazdy używane nie ustępują zbyt wiele nowym.