You are currently viewing Szybki demontaż poszycia eternitowego

Szybki demontaż poszycia eternitowego

Niektórzy z nas mieszkają obecnie jeszcze w takich budynkach, które pokryte są eternitem. Takie budynki najprawdopodobniej zostały stworzone kilkadziesiąt lat temu. To właśnie wtedy popularność eternitu była bardzo duża. Materiał ten był jednym z tańszych materiałów używanych do pokrywania dachów. W związku z tym mnóstwo osób decydowało się na zainwestowanie w takie rozwiązania. Obecnie jednak te osoby są zmuszone do wymiany poszycia dachowego. 

Skuteczna utylizacja eternitu 

tania utylizacja azbestuNie da się ukryć, że niegdyś nie było dostępu do takich materiałów budowlanych jakie spotyka się obecnie. W związku z tym pokrywano domy tym co aktualnie można było zakupić. Bez wątpienia bardzo dużą popularność w tamtym czasie zyskiwał eternit. Materiał ten bardzo często stosowano zarówno do pokrywania dachów na domach jak i na budynkach gospodarczych. Od jakiegoś czasu słyszy się jednak coraz częściej o konieczności zdejmowania tego materiału ponieważ odkryto, że może on stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia. Minister Zdrowia wydał nawet stosowne rozporządzenie, które dotyczy usuwania eternitu z dachu. Do roku 2032 musimy wymienić wszystkie poszycia dachowe, które aktualnie pokryte są jeszcze eternitem. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest efektywna i tania utylizacja azbestu to od jakiegoś czasu w Polsce działa mnóstwo firm, które specjalizują się w tego typu zadaniach. Utylizacja azbestu jest procesem, który nie można inicjować samodzielnie. Może to bowiem stwarzać poważne zagrożenie zarówno dla nas samych jak i dla osób, które mieszkają w pobliżu. Najbardziej niebezpieczne w azbeście są pyły, które mogą się wzbijać w powietrze podczas zdejmowania azbestu z dachu. Wspomniani już wcześniej specjaliści, którzy zajmują się na co dzień usuwaniem eternitu posiadają odpowiedni sprzęt, który służy do neutralizowania pyłu azbestowego. 

Mówiąc na temat demontażu eternitu z dachu należy koniecznie dodać, że możliwe jest również uzyskanie dofinansowania na ten cel. Warto jednak podkreślić, że otrzymamy w takim wypadku pieniądze na samo zdejmowanie eternitu. Natomiast nie należy liczyć na to, że pokryte zostaną koszty dotyczące stworzenia nowego poszycia dachowego. Koszty związane z takimi inwestycjami już będziemy musieli niestety samodzielnie pokryć.