You are currently viewing Sposób na kolki niemowlęce

Sposób na kolki niemowlęce

Każde dziecko jest inne i pod wieloma względami mogą się od siebie różnić. Jedne prawie w ogóle nie płaczą i nie mają kłopotów z jedzeniem, a inne wręcz przeciwnie. Jednak nie warto się zastanawiać nad tym dlaczego tak jest, bo to naturalne, ale trzeba znaleźć przyczynę dyskomfortu u dziecka i jak najszybciej mu zaradzić. Przeważnie u małych dzieci pojawiają się kolki.

Kiedy pojawia się kolka?

metody na kolki u noworodkaUkład pokarmowy nowo narodzonego dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i nie jest w stanie trawić normalnych pokarmów. Już pomijając fakt, że maluch nie ma zębów. Przez pierwsze miesiące życia, dziecko przyjmuje tylko mleko mamy, które jest dla niego jedynym, najlepszym pożywieniem. Jednak bywa też tak, że dzieci piją je bardzo łapczywie, jakby się bały, że mleka zabraknie. Wynikiem tego jest połykanie dużej ilości powietrza w trakcie picia, które nie zawsze może się samoczynnie wydostać na zewnątrz. Kiedy pęcherzyki powietrza zalegają w brzuchu i jelitach, to powodują nieprzyjemne kłucie i ból w podbrzuszu, co dla maluszka jest wyjątkowo bolesnym doznaniem. Metody na kolki u noworodka są znane przez wiele mam, które ten etap mają już za sobą. Przeważnie radzą, aby wykonać dziecku delikatny masaż brzuszka, który pozwala na rozluźnienie mięśni i w naturalny sposób pomaga wydostać się pęcherzykom powietrza na zewnątrz. Należy okrężnymi ruchami delikatnie masować wzdęty brzuszek, zaczynając na wysokości żołądka, a kończąc na podbrzuszu. Na początku maluszek może nie pozwolić na takie ruchy, ale kiedy poczuje ulgę, to na pewno rozluźni mięśnie i będzie można kontynuować masaż. Czasem wystarczy delikatnie dociskać nóżki dziecka do brzuszka, aby pozbyć się kolki, ale to zależy od jej intensywności. Niektóre mamy twierdzą, że ich maluchom pomaga w chwili kolki noszenie na rękach i słuchanie szumów.

Jest to jedynie kilka metod na pozbycie się kolki u noworodka czy niemowlaka, gdyż każda mama ma swój, indywidualny sposób. Na niektóre dzieci nic nie działa poza środkami farmakologicznymi, które można kupić w każdej aptece. Mogą to być preparaty ziołowe, które działają rozkurczająco i łagodząco na ból. Jednak nie można przesadzać z ich stosowaniem. Jeżeli kolki pojawiają się zbyt często, to dobrze jest się skontaktować z lekarzem.