You are currently viewing Czy ciężki sprzęt wymaga użycia filtrów?

Czy ciężki sprzęt wymaga użycia filtrów?

Bez maszyn i ciężkiego sprzętu trudno wyobrazić sobie szczególnie wymagające inwestycje, szczególnie te związane z budową dróg. Ciężki sprzęt, w postaci na przykład kombajnów, jest także coraz częściej używany na gospodarstwach rolnych. Ze względu na trudne warunki pracy tych maszyn, ich silniki wymagają dodatkowej ochrony.

Jakie filtry do ciężkiego sprzętu wybrać?

filtry do maszyn ciężkichMaszyny takie jak ciągnik, kombajn, koparka czy zagęszczarka to sprzęt, bez którego praca na dużym gospodarstwie rolnym, ale także i poważne inwestycje budowlane nie byłyby możliwe do zrealizowania. Maszyny te cechują się nie tylko znacznymi rozmiarami, ale i wydajnością, dzięki czemu są w stanie wykonywać zlecane im zadania szybko i wydajnie. Praca ciężkiego sprzętu wiąże się jednak zazwyczaj z bardzo ciężkimi warunkami środowiskowymi. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę duże zapylenie, zakurzenie, a także stały kontakt z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wilgoć. Dodatkowo, eksploatacja tego typu ciężkiego sprzętu jest zazwyczaj bardzo intensywna, a wszystko to negatywnie odbija się na ich wydajności. Rozwianiem tego problemu może być inwestycja w dobre filtry do maszyn ciężkich. Mogą to być różne filtry, w zależności od rodzaju napędu zastosowanego w danej maszynie, ale najważniejsze są filtry hydrauliczne, oleju, powietrza, czy filtry kabinowe. Wszystkie one mają za zdanie nie dopuścić do gromadzenia się zanieczyszczeń w wewnętrznych częściach maszyny. Najłatwiej opisać to na przykładzie filtru oleju, który wraz zanieczyszczeniami, dostaje się do tłoka silnika, c może spowodować jego zatarcie. Każdy z nas zapewne zdaje sobie sprawę z tego jak kosztowna jest regeneracja silnika lub, tym bardziej jego wymiana na nowy. Dlatego też z ekonomicznego punktu widzenia, zdecydowanie bardziej opłacalne jest inwestowanie w dobrej jakości filtry, ich regularna konserwacja, a w razie potrzeby – wymiana na nowy. Szczególną kategorią filtrów są te kabinowe, które mają za zdanie dbać o bezpieczeństwo operatora maszyny rolniczej, nie dopuszczając do dopływu szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń do wnętrza kabiny.

Ciężki sprzęt jest coraz częściej spotykany na placach budowy, podczas remontów dróg, czy na gospodarstwach rolnych. Są one niezbędne dla realizacji coraz bardziej wymagających inwestycji, czy aby zarządzać dużym obszarowo gospodarstwem rolnym. Trudne warunki pracy tych maszyn sprawiają, ze trzeba odpowiednio dbać o ich stan techniczny.