You are currently viewing Znalazłem tani i prosty program do faktur

Znalazłem tani i prosty program do faktur

Kilka dni temu dołączyłem do grona polskich przedsiębiorców. Założyłem własną firmę, bo jakby nie patrzeć nie miałem innego wyjścia. Zanim odważyłem się na ten krok to znalazłem biuro rachunkowe, z którym podpisałem stosowną umowę. Pani księgowa od razu mi podpowiedziała, żebym zaraz po założeniu firmy kupił sobie jakiś program do wystawiania faktur. Chodziło o to, że muszę wystawiać faktury z uwzględnieniem VAT, więc potem trzeba wysyłać pliki kontrolne do urzędu.

Prostych programów jest całkiem sporo

sprawdzony prosty program do fakturOkazało się, że znalezienie dobrego programu wcale nie jest takie łatwe. W takim kontekście, że programów jest w internecie do pobrania całe mnóstwo. Wszystkie mniej więcej mają podobne funkcjonalności. Różnią się tylko wyglądem okienka w komputerze i opłatą za użytkowanie. Miesięczne licencje na dobre programy kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Postanowiłem sobie, że jak mam prowadzić porządną firmę to muszę mieć sprawdzony prosty program do faktur, który będzie mi pracę ułatwiał. W związku z tym udałem się do mojej księgowej i poprosiłem ją o polecenie jednego i konkretnego programu do faktur. Powiedziałem jej, że jest tego tyle, że trudno się zdecydować na jeden konkretny program. I tak jak myślałem – uzyskałem polecenie na prosty program do faktur, który zdecydowałem się od razu zainstalować. Kilka złotych miesięcznej opłaty to niewiele, ale jestem naprawdę zadowolony z tego programu. Potem dopiero się dowiedziałem, że kilka banków oferuje fajne programy zupełnie za darmo do założenia konta firmowego. Ale to nie miało dla mnie znaczenia, bo ja wolałem mieć program niepowiązany z żadnym kontem w banku. W każdym razie swoją firmę prowadzę dopiero kilka dni, ale miałem już okazję wystawić pierwsze faktury. W programie robi się to bardzo łatwo. A dokumenty wyglądają naprawdę schludnie.

Zanim zostałem przedsiębiorcą to skorzystałem z profesjonalnego doradztwa biura rachunkowego. Poradzono mi, że jako płatnik podatku VAT muszę wystawiać faktury elektronicznie. Chodzi o generowanie jpk, czyli plików kontrolnych z wystawionych faktur. Teraz wiem już na ten temat więcej. Mam swój program do faktur, który jest bardzo intuicyjny i bardzo szybko mogę w nim wystawić właściwy dokument. Uzupełniłem sobie bazę kontrahentów i produktów i teraz wystawienie faktury trwa dosłownie chwilę.