You are currently viewing Czarne bluzy dla kucharzy

Czarne bluzy dla kucharzy

Czerń oraz biel uznawane są jako najbardziej eleganckie i uniwersalne barwy. Pasują nie tylko do siebie, ale także dobrze łączą się z innymi kolorami, pasują zarówno do złota jak i srebra. Czerń nadaje ubraniu profesjonalizmu, a biel sprawia wrażenie czystości. Nie tylko eleganckie ubrania występują w takich kolorach, ale także odzież robocza, zwłaszcza w branży gastronomicznej, gdzie odchodzi się od kolorowych fartuchów ze znakiem firmy na rzecz czerni i bieli.

Bluza kucharska – czarna czy biała?

bluza kucharska czarnaDla osoby pracującej w restauracji bądź barze na stanowisku kucharza lub pomocy kuchennej, posiadanie bluzy kucharskiej w swoim stroju pracowniczym jest rzeczą pospolitą. Występują w różnych krojach, z długimi rękawami lub krótkimi, z jednym rzędem guzików czy dwoma, zapinane na środku lub z boku. Materiałem, z którego zazwyczaj szyje się bluzy kucharskie jest bawełna, która doskonale przepuszcza powietrze. Jest to dość ważne, gdyż na kuchni potrafi być bardzo gorąco – temperatura jest wysoka przez używanie piekarników i kuchenek. Do bawełny dodaje się mały procent elastyny, co ma na celu uelastycznienie materiału, co zapobiega krępowaniu ruchów i wpływa na wytrzymałość ubrania. Kiedy pracowałam na stanowisku kucharza w restauracji, moja pierwsza bluza była biała. Wyglądała czysto i schludnie, do momentu pierwszego gotowania – wtedy nikt nie uważa na to, żeby się nie ubrudzić, liczy się szybkie przyrządzenie dania dla klienta. Plamy z sosu czy tryskającego oleju są czasem nawet niemożliwe do wywabienia, a na białym tle rzucają się w oczy. Bluzy całej załogi zostały wymienione na te czarne, co okazało się dobrym wyborem. Bluza kucharska czarna wygląda równie czysto i profesjonalnie, jednak plamy na niej nie są tak widoczne i nie musimy się martwić o zabarwienie na przykład sokiem z jagód.

Nikt by nie pomyślał, że kolory ubrań gastronomicznych mają tak duże znaczenie – a jednak. Nie jest to kwestia gustu, a głównie funkcjonalności. Mimo tego, że biały fartuch jest świeżo wyprany, to zabarwienia po plamach z jedzenia sprawiają wrażenie dalej brudnych. Jeżeli jesteśmy właścicielami restauracji i nie chcemy co chwila wymieniać odzieży roboczej na nową tylko ze względów estetycznych, warto zaopatrzyć naszych kucharzy w ubrania w czerni.