You are currently viewing Witamina D3 niezbędna dla wegan

Witamina D3 niezbędna dla wegan

Dieta oraz styl życia, jaką jest weganizm czy wegetarianizm w ostatnich czasach stały się bardzo popularne. Jedni twierdzą, że to moda, inni są zdania, że ma to olbrzymi związek z rosnącą świadomością na temat wpływu mięsa na nasze zdrowie, ale także na zdrowie naszej planety (nie zapominając również o krzywdzie wyrządzanej zwierzętom). Przechodząc na dietę wegańską przyda nam się kilka suplementów, takich jak witamina D3 czy też witamina B12.

Więcej o witaminie D3

wegańska witamina D3Niezależnie więc od powodów, dla których ktoś decyduje się na niespożywanie mięsa, ważne jest, że robi się krok w dobrą stronę. Dieta wegańska ma ogrom zalet i może w dużej mierze poprawić nasze zdrowie, jednak nawet tak zdrowa dieta nie jest w pełni wystarczająca. Dlaczego? Otóż naszemu organizmowi niezbędna jest witamina D3 czy też witamina B12. Obie znaleźć je można w mięsie lub nabiale, jednak jak wiemy, weganie nie spożywają ani mięsa, ani nabiału. Dlatego też zaleca się, by suplementowali oni te właśnie witaminy. Co więcej, również osoby spożywające mięso i nabiał powinny dostarczać do organizmu witaminę D3, zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy słońca mamy jak na lekarstwo. Dla osób na diecie wegańskiej niezbędna będzie właśnie wegańska witamina D3, dlaczego? Otóż jak pewnie wiele osób wie, witamina D3 zazwyczaj pochodzi z tłuszczy zwierzęcy, najczęściej z różnych tłustych ryb morskich, których weganie nie spożywają. Co więcej, jeśli taka witamina jest pozyskana z tłuszczy roślinnych, często jest umieszczana w  kapsułkach wytworzonych z żelatyny. Ona natomiast jest przygotowywana na bazie zmielonych kości wieprzowych. Jeśli chodzi natomiast o witaminę B12, występuje ona w produktach zwierzęcych i rzadziej w nabiale, dlatego równie ważna jest jej suplementacja. Podobno niegdyś ta witamina znajdowała się w warzywach i owocach, jednak wyjałowienie ziemi sprawiło, że jej ilości są śladowe.

Jak widać, nawet jedna ze zdrowszych diet, jaką jest dieta wegańska lub wegetariańska, może mieć swoje minusy. Na szczęście żyjemy w takim świecie, w którym dostępność takich produktów, jak suplementy, jest nieograniczona. W aptekach i dobrych sklepach znajdziemy takie suplementy, jak wegańska witamina D3 czy też witamina B12. O suplementacji warto pomyśleć zaraz po rozpoczęciu danej diety.