You are currently viewing Magazynowy dok przeładunkowy

Magazynowy dok przeładunkowy

Obiekty magazynowe często były niewiele więcej niż dużymi halami, służącymi do magazynowania towarów. Zdarzało się iż były całkowicie pozbawione nowoczesnych udogodnień, przyśpieszających przeprowadzanie ruchu towarowego, dlatego też coraz więcej właścicieli takowych unowocześniało swoje obiekty o dodatkowe systemy maszynowe. Modernizacja obejmowała przede wszystkim przestrzeń załadunkową, gdzie wykonywano najwięcej zadań na obiekcie.

Rozbudowane systemy przeładunkowe do magazynu

uniwersalne doki przeładunkoweNajczęstszą metodą unowocześnienia przestrzeni załadunkowej oraz ramp dostępowych dla pojazdów dostawczych była instalacja doków przeładunkowych. Mimo nazwy, uniwersalne doki przeładunkowe nie były jednym urządzeniem, a całym systemem udogodnień, ułatwiającym załadunek i rozładunek towarów o dowolnym gabarycie i wagomiarze. Podstawowym elementem doków była rampa załadowcza, posiadająca możliwość podnoszenia czy opuszczania przestrzeni transportowej pojazdu, dzięki czemu mógł on zostać usytuowany w taki sposób, by pracownicy mieli jak najłatwiejszy dostęp do zawartości samochodu czy naczepy. Rampy posiadały również stopery kół samochodowych, zapobiegające możliwości poruszenia się pojazdu w trakcie wykonywania zadań, ale również światła pozycyjne pomagające kierowcom w manewrowaniu pojazdem, oraz odbojniki amortyzujące uderzenia, zmniejszające ryzyko uszkodzenia pojazdu po uderzeniu w ścianę w trakcie nieumiejętnego ustawiania naczepy na pozycji. Ładunek o szczególnie dużej wadze mógł być rozładowywany za pomocą podnośników, umieszczonych na suwnicach pod sufitem, oraz transportowany wózkami elektrycznymi, których prowadnice ułożone były na całej długości hali magazynowej.

Udogodnienia miały również na celu polepszenie komfortu pracy załogi, dlatego też wszystkie systemy przeładunkowe posiadały rękawy osłaniające przed zewnętrznymi temperaturami, przydatne zarówno gorącym latem jak i zimą, które pozwalały na utrzymanie optymalnej temperatury na miejscu pracy, oraz automatycznie zamykane bramy, które mogły być zablokowane w jednej pozycji na czas wykonywania zadań, lub też otwierane w razie potrzeby. Instalacja takich doków wymagała dość dużego nakładu pracy i kilku tygodni spędzonych na montażu, aczkolwiek już od pierwszego dnia okazywała się ogromnym ułatwieniem dla pracowników.