You are currently viewing Wybór pompy ciepła – czym się kierować?

Wybór pompy ciepła – czym się kierować?

Pompa ciepła jest maszyną cieplną, która wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. W zależności od sposobu pozyskiwania ciepła oraz przekazywania go to pomieszczeń możemy wyróżnić różne rodzaje tego urządzenia. Do niezaprzeczalnych zalet jej stosowania w budynkach z pewnością należą niskie koszty ogrzewania oraz niezawodna praca przez kilkadziesiąt lat.

Zasada działania pomp ciepła

pompy ciepła - łódzkieZe względu na sposób pozyskiwania ciepła do ogrzania wyróżnić możemy pompy typu solanka-woda, woda-woda, powietrze-woda, solanka-woda woda, bezpośrednie parowanie-woda, oraz woda-powietrze. Pompa solanka-woda działa w obiegu górnego źródła czyli w instalacji centralnego ogrzewania. Wykorzystuje ona wodę jako medium grzewcze w górnym źródle. Ciepło pozyskiwane ze skraplacza ogrzewa wodę tym samym zasilając instalację centralnego ogrzewania. W przypadku urządzenia typu bezpośrednie parowanie-woda gruntowny wymiennik ciepła stanowi jednocześnie parownik pompy. Oznacza to, że w ułożonych w ziemi rurach przemieszcza się czynnik roboczy, który w nich odparowuje. Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania, jak ma to miejsce w przypadku poprzedniego typu pompy ciepła. Przed przystąpieniem do zakupu warto zatem zapoznać się dokładnie ze sposobem działania każdej dostępnej na rynku pompy ciepła. Urządzenia tego typu są maszynami pracującymi najefektywniej na niskiej temperaturze czynnika obiegu centralnego ogrzewania. W tym przypadku niska temperatura oznacza maksimum 35 stopni Celsjusza. Popa ciepła niesie ze sobą korzyści, którymi są między innymi, wspomniane wyżej, niskie koszty zarówno eksploatacji jak i samej budowy. Jeśli chodzi o pompy ciepła – łódzkie ma do zaoferowania wielu godnych uwagi producentów, którzy poszczycić się mogą wysoką jakością produkowanych urządzań.

Nakłady inwestycyjne w przypadku pomp ciepła zostają szybko zwrócone w przeciwieństwie na przykład do ogrzewania elektrycznego. Ponadto sama pompa wykazuje się długą żywotnością, która wynosi nawet do 50 lat. Warto także wspomnieć, że jest ona przyjazna środowisku naturalnemu. Co ważne pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku mieszkalnego jak i stanowić dodatek do innych instalacji, kolektorów słonecznych czy kominków z płaszczem wodnym.