You are currently viewing Uniwersalne noże składane

Uniwersalne noże składane

Składane noże, potocznie nazywane motylkowymi, były używane od wielu lat w najróżniejszym celu, choć przez bardzo długi czas nie cieszyły się zbyt dobrą opinią. Były bowiem bardzo mylnie kojarzone z elementem przestępczym, czasem używającym owych łatwych do ukrycia noży, więc nie należały do narzędzi szczególnie rozpowszechnionych. Były one jednak równie popularne wśród survivalistów i outdoorowców, głównie ze względu na trwałość większą niż ta posiadana przez pozostałe rodzaje składanych noży.

Składany nóż terenowy

nóż motylkowyTego rodzaju noże posiadały bardzo charakterystyczny chwyt, od którego wzięły nazwę, składający się w dwie części osłaniające ostrze. Typowy nóż motylkowy był więc znacznie lepiej osłonięty przed uszkodzeniami niż standardowy nóż składany, gdyż złożony chwyt chronił całe ostrze, a nie tylko jego jedną część, a w miejscu trzymany był przez zaczep uniemożliwiający otwarcie noża bez jego otwarcia Najczęściej spotykane były oczywiście proste noże o czasem dość atrakcyjnym wykończeniu wizualnym, dostępne na większości straganów targowych. Profesjonaliści odradzali jednak używanie takowych, gdyż częściej niż rzadziej posiadały one wątpliwą jakość i należały do bardzo podatnych na uszkodzenie i zużycie. Profesjonalne noże motylkowe były natomiast bardzo polecane przez outdoorowców, zwłaszcza tych którzy preferowali narzędzia dobrze osłonięte przed uszkodzeniami w trakcie wypraw. Survivalowe noże motylkowe posiadały więc chwyty całkowicie zakrywające ostrze po złożeniu, dzięki czemu nie było ono narażone na uderzenia. Najlepsze modele były również uszczelnione za pomocą gumowych nakładek, służących zarówno do ochrony przed wodą, a tym samym rdzewieniem ostrza, jak również ułatwiających pracę nożem w ten sam sposób co profilowanie i chwyty w nożach ze stałym ostrzem.

Większość składanych noży była raczej niewielka, i służyła do wykonywania drobnych prac obozowych, choć modele od najlepszych producentów sprzętu outdoorowego były bardziej wielofunkcyjne, często posiadając piłę do cięcia sznurów czy drewna po jednej stronie ostrza. Modele profesjonalne były rozpoznawalne również po warstwie teflonu, nałożonego na ostrze, który miał zapobiegać rdzewieniu, ale chronił również stal przed wpływem szkodliwych substancji i słonej, zanieczyszczonej wody deszczowej.