You are currently viewing Stosowanie szamponów na łuszczycę skóry głowy

Stosowanie szamponów na łuszczycę skóry głowy

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą o podłożu autoimmunologicznym. Może ją wywołać bardzo wiele czynników, ale jest również uwarunkowana genetycznie. Leczenie polega na działaniu miejscowym lub ogólnym. Jeżeli zmiany występują na skórze głowy to najczęściej stosuje się specjalne szampony lub płyny. Zawierają one odpowiednie środki lecznicze. 

Właściwości szamponu leczącego łuszczycę

szampon na łuszczycęLekarz może rozpoznać łuszczycę po charakterystycznych objawach. Charakterystyczne dla łuszczycy są zmiany rumieniowo-naciekowe. Nazywane są blaszkami łuszczycowymi, ponieważ pokryte są srebrzystą łuską. Jeżeli łuszczyca występuje na skórze głowy to zmiany mogą się nasilać jeżeli będziemy drapać skórę w tym miejscu albo nawet podczas czesania włosów. Leczenie ogólne polega na zastosowaniu leków doustnych. Przy leczeniu miejscowym stosuje się specjalne preparaty z glikokortykosteroidami, analogami witaminy D lub cygnolinę. Leczenie tej choroby na owłosionej skórze nie jest  łatwe. Włosy skutecznie utrudniają na stosowanie miejscowych leków. Na samym początku jeżeli naszą skórę pokrywa gruba łuska warto zastosować preparaty z kwasem salicylowym. Ułatwi on jej usunięcie, a leki będą działać o wiele lepiej. Oprócz tego na rynku dostępny jest specjalny szampon na łuszczycę z dziegciem. Ma on właściwości złuszczające, przeciwzapalne, antyseptyczne oraz skutecznie łagodzi świąd. Dziegieć charakteryzuje się swoją smolistą konsystencją, brązowym kolorem i nieprzyjemnym zapachem, który może przeniknąć do szamponu. Należy go nanieść na wilgotną skórę głowy, a zwłaszcza w miejscu gdzie występują zmiany. Delikatnymi, okrężnymi ruchami myjemy włosy oraz skórę. Kiedy powstanie piana najlepiej jest ją zostawić na parę minut i dopiero potem spłukać, a włosy wytrzeć do sucha ręcznikiem. Szampon z dziegciem jest on najczęściej polecanym szamponem, jednak na rynku istnieje jeszcze kilka preparatów, które są równie skuteczne. Wszystkie środki specjalistyczne, takie jak szampony, są preparatami, które przeznaczone są dla osób cierpiących na zmiany łuszczycowe. Żeby uzyskać efekt należy ich używać przez okres od czterech do sześciu tygodni.

Kiedy zauważymy u siebie zmiany łuszczycowe w postaci swędzących zaczerwienień, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zastosowania odpowiedniego leczenia. Pomocne we wdrążonym leczeniu farmakologicznym jest leczenie miejscowe. Używanie specjalistycznych szamponów sprawi, że od razu poczuje się ulgę. Należy je stosować regularnie, przez dłuższy okres.