You are currently viewing Przyrząd do redukcji ciśnienia

Przyrząd do redukcji ciśnienia

Użytkując instalację wodną możemy natknąć się na problem z ciśnieniem. W momencie, kiedy ciśnienie sieciowe jest zbyt wysokie do zasilania instalacji lub różnego typu urządzeń potrzebne nam jest zastosowanie reduktora ciśnienia. Musimy go odpowiednio dobrać żeby cała instalacja działała sprawniej, a jej użytkowanie nie wiązało się z dużymi kosztami. Jest to najlepsze rozwiązanie, które ochroni naszą instalację przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Jak wybrać reduktor ciśnienia wody?

reduktor ciśnienia z filtremTen element ma za zadanie utrzymywania stałego ciśnienia wody za głównym zaworem. Zawór taki powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej wykonanej instalacji. Zmiany ciśnienia są normalne bez względu na stan sieci. Zazwyczaj następują one w nocy, kiedy mniejszy pobór wody wpływa na zwiększenie ciśnienia w rurach. Należy je montować za filtrem wody i wodomierzem najlepiej na przewodzie zasilającym. Gwarantuje to ustalenie ciśnienia oraz zwiększenie oszczędności wody. Rzadziej spotyka się wykonanie montażu do bojlerów, ale jest on również dopuszczalny. Pozwala na uniknięcie otwarcia zaworu bezpieczeństwa przy wahaniach ciśnienia. Dzięki takiemu umiejscowieniu reduktora możemy również uniknąć zbyt częstego uruchamiania podgrzewacza wody. Najrozsądniejszym wyborem będzie reduktor ciśnienia z filtrem. Stanowić on będzie dodatkową ochronę przed uszkodzeniami, które mogą wywołać różnego rodzaju zanieczyszczenia. Podczas ewentualnej awarii wystarczy wymienić sam filtr, a nie cały reduktor. Kiedy wybierzemy już model z filtrem trzeba zwrócić uwagę na inne równie istotne rzeczy. Zawór taki musi być wykonany ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Te wykonane z mosiądzu cechują się najwyższa wytrzymałością i odpornością na korozję. Zaleca się je szczególnie w instalacjach, które pobierają dużo wody. Należy je dobrać również do średnicy rury doprowadzającej. Dobrym pomysłem jest zakup takiego reduktora z dodatkowym elementem jakim jest manometr. Pozwala to na błyskawiczną diagnozę.

Zawór redukcyjny warto zamontować w każdej instalacji wodnej. Jego montaż niesie za sobą wiele korzyści. Ich najważniejszym zadaniem jest skuteczne obniżenie ciśnienia wejściowego. Dzięki nim instalacja jest chroniona przed wszelkimi awariami spowodowanymi zbyt wysokim ciśnieniem. Dodatkowym atutem jest odczuwalne ograniczenie kosztów i strat wody.