You are currently viewing Ustawienia rodzinne metodą Hellingera

Ustawienia rodzinne metodą Hellingera

W stolicy funkcjonuje bardzo gabinetów psychoterapeutycznych. Ze względu na to, że bardzo trudno zapisać się do psychoterapeuty poprzez państwowy fundusz, mnóstwo osób korzysta z usług terapeutów pracujących prywatnie. Istnieje przez to ryzyko, że trafimy na nieprofesjonalnego terapeutę, który może wyrządzić nam więcej szkód, niż pomóc. Dotyczy to każdego z nurtów psychoterapeutycznych. Ustawienia rodzinne cieszą się dużym powodzeniem w Warszawie, dlatego warto kierować się dobrą opinią ich uczestników.

Hellinger twórcą wyjątkowej metody ustawień

hellingerowskie ustawienia rodzinne w warszawieUstawienia rodzinne, często mylone z terapią systemową, mają niewiele z nią wspólnego. Nie opierają się na interpretacji i roztrząsaniu przeszłości, ani nawet na strategiach funkcjonowania w rodzinie. Bert Hellinger, niemiecki psychoterapeuta, stworzył swoją metodę w oparciu o przekonanie, że problemy klienta wynikają z wcześniejszego wykluczenia jednej osoby z systemu rodzinnego. Może to być nawet przodek, którego klient nie poznał osobiście, albo dziecko, które wcześnie zmarło i rodzina nie przeżyła odpowiednio żałoby po nim. Człowiek wykluczony ze świadomości rodziny wpływa negatywnie na jej funkcjonowanie. Mógł on zostać zapomniany ze względu na krzywdy, jakie wyrządził. Często jest to alkoholik, który dopuszczał się przemocy w rodzinie, całkowicie ją destabilizując. Celem terapii jest zwrócenie uwagi na tę osobę, która zaburzyła system i przywrócenie jej miejsca w rodzinie. Aby tego dokonać, używa się psychodramy, ustawiając poszczególnych członków rodziny w różnych konfiguracjach. Klienci biorący udział w terapii odgrywają rolę tych osób, ważnych postaci z życia pacjenta. Zmiana ustawienia i wybaczenie przywracają zdrowie całej rodzinie. Hellingerowskie ustawienia rodzinne w Warszawie zwykle odbywają się w weekendy i zajmują prawie cały dzień, czasem dwa dni. 

Twórca tej metody nie ukończył żadnych studiów i często zarzuca mu się brak skuteczności i dowodów na to, że jego terapia ma sens. A jednak ustawienia cieszą się dużą popularnością i są polecane przez uczestników, którzy wzięli w nich udział. Niektórzy doświadczyli bardzo szybkiej pozytywnej zmiany i nie potrzebują wyjaśnień, jak dokładnie działa ta metoda. Wystarczy im własne odczucie poprawy w funkcjonowaniu. Warto samemu sprawdzić jak to na nas wpłynie i wyrobić sobie swoją opinię.