Do jakich budynków wymagane są świadectwa energetyczne?

Pracuję na informacji w dziele budowlanym urzędu miejskiego. Ludzie dzwonią i przychodzą z różnymi sprawami. Czasami są to pytania bardzo banalne, czasami przychodzi ktoś kto zada naprawdę interesujące pytanie i ma do załatwienia niecodzienną sprawę. Dzisiaj dostałam wiadomość na maila z zapytaniem w przypadku jakich budynków wymagane jest wykonanie świadectwa energetycznego lokalu. Aby odpowiedzieć na to pytanie musiałam znaleźć odpowiedni akt prawny.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to ważny dokument

świadectwa charakterystyki energetycznej budynkuZnalazłam odpowiednią ustawę, która reguluje tą kwestię i odpisałam na zadane mi pytanie. Napisałam, że świadectwa charakterystyki energetycznej budynku są wymagane w przypadku domków jednorodzinnych, wolno stojących o powierzchni powyżej 50 metrów kwadratowych, a także w lokalach gospodarczych, w lokalach w których wykonuje się usługi na rzecz osób trzecich, w lokalach wynajmowanych oraz w lokalach zbywanych i nabywanych na mocy umowy kupna-sprzedaży. Świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczą także lokali państwowych powyżej 250 metrów kwadratowych, w których obsługiwani się petenci i interesanci. W wiadomości dodałam także informacje o tym, że takie świadectwo ważne jest 10 lat od momentu jego wykonania, oraz że musi być wykonane przez osobę z wyższym wykształceniem na kierunku który uwzględnia zagadnienia audytów energetycznych lub przez osobę uprawnioną do tego na mocy ustawy o prawie budowlanym. Dołączyłam do wiadomości także spis lokali zwolnionych z wykonania świadectwa charakterystyki budynku, a także dopisałam uwagę o tym, aby nie mylić świadectwa charakterystyki energetycznej z audytem energetycznym, który jest pojęciem o wiele węższym oraz jest regulowany przez inny akt prawny. Tak przygotowaną wiadomość wysłałam do interesanta. Kilka minut później dostałam wiadomość z podziękowaniem za szybką i rzetelną odpowiedź.

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej nie jest drogie, a dzięki niemu możemy czuć się bezpieczni wiedząc, że prąd w naszym mieszkaniu bądź lokalu działa jak należy i nie grozi nam wypadek z prądem. Sama wykonuję takie świadectwa w moim mieszkaniu, mimo iż prawo mnie do tego nie obliguje. Uważam, że jest to bardzo ważne.