You are currently viewing Skoki przez przeszkody na koniu

Skoki przez przeszkody na koniu

Fani jeździectwa na pewno często zastanawiali się nad wypróbowaniem uprawiania skoków przez przeszkody. Może być to nieco trudniejsze i wymaga odpowiedniego wyszkolenia konia, ale jest to na pewno wspaniała zabawa, która jednak wymaga przygotowania i odpowiedniego sprzętu. 

Jak wybrać spośród wielu siodeł skokowych?

siodło skokoweNa początek najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednio silną więź między koniem a jeźdźcem. Zwierzę musi w stu procentach ufać ujeżdżającemu, bo inaczej może łatwo przestraszyć się przeszkody i zwyczajnie zrzucić z siebie jeźdźca, co może skończyć się poważną kontuzją. Nie jest to zatem bezpieczny sport, jednak jeśli ktoś lubi adrenalinę i ryzyko, to będzie idealny. Przygotowanie konia do skoków nie jest prostym zadaniem i wymaga wielu godzin spędzonych na ćwiczeniach. Na początku warto zacząć od bardzo niskich przeszkód, aby przyzwyczaić zwierzę. Następnie przechodzić do coraz wyższych i trudniejszych, aż koń zacznie się czuć odpowiednio pewnie w tym co robi. Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, ale nie jest też niewykonalne. Musimy też zastanowić się nad doborem odpowiedniego sprzętu, który zapewni wysoki komfort jazdy. Siodło skokowe jest najważniejszym zakupem, ponieważ musi być ono dostosowane do tego typu aktywności. Musi być ono przygotowane w sposób solidny, pozwalający na bezpieczeństwo i wygodę jazdy zarówno dla konia, jak i jeźdźca. Musimy zadbać, abyśmy nie spadli z siodła podczas skoku. Bardzo ważne jest też kupienie popręgu do siodła. Pomoże on utrzymać siodło w odpowiednim miejscu na grzbiecie konia, ponieważ nie chcielibyśmy na pewno, żeby się ono przekręciło, narażając nas tym samym na wysokie niebezpieczeństwo. Aby mieć pewność, że sprzęt, który kupimy, jest na pewno wysokiej jakości, warto skonsultować się z kimś, kto zajmuje się tym sportem od lat. Możemy zadać takie pytanie na grupach w internecie, które dotyczą takiej tematyki lub też udać się do sklepu jeździeckiego i tam zasypać sprzedawcę pytaniami. Powinien być on kompetentny i rozwiać wszystkie nasze wątpliwości na temat wyboru odpowiedniego siodła.

Akcesoria i sprzęt możemy zakupić oczywiście w internecie, znalezienie czegoś z naszej półki cenowej na pewno nie będzie problemem. Warto dodatkowo poczytać opinie innych klientów, dzięki czemu dowiemy się, czy warto kupić dany produkt. Należy być ostrożnym i rozważnym, ponieważ dobre siodło posłuży nam na długie lata.