You are currently viewing Poszukiwania pracowników z Ukrainy

Poszukiwania pracowników z Ukrainy

Prowadzę firmę międzynarodową. Zajmujemy się głównie transportami polsko-ukraińskimi. W związku z tym potrzebuje w swojej firmie pracowników z obu tych krajów. Z polakami nie mam problemu. W naszym kraju bezrobocie jest wysokie i bez problemu znajduję odpowiednie osoby do pracy. Gorzej jest po stronie ukraińskiej. Nie znam tak dobrze tamtejszego rynku pracy. Poza tym dochodzi kwestia odpowiednich pozwoleń na pracę. Potrzebowałem znaleźć kogoś kto się tym zajmie.

Znalazłem chętnych do pracy Ukraińców

jak korzystnie znaleźć pracownika z ukrainyNawiązałem kontakt z osobą, która zatrudnia w ten sposób pracowników zza naszej wschodniej granicy. Zapytałem się jej jak korzystnie znaleźć pracownika z ukrainy. Powiedziałem, że zależy mi na czymś więcej niż na sile roboczej. Potrzebowałem pracownika, który podejmie ze mną długotrwałą współpracę, a nie przyjedzie na kilka miesięcy, zarobi trochę grosza i wróci do kraju. Doradzono mi, abym spróbował poszukać w ukraińskich agencjach pracy. Często pracy szukają tam osoby, które szukają dłuższej współpracy z rzetelnymi firmami w Polsce, najlepiej bez pośredników. Dostałem również namiary na jedną taką agencję, która miała siedzibę w tym samym mieście, gdzie moje przedsiębiorstwo. Udałem się tam, aby zapytać o szczegóły. Dowiedziałem się, że ta agencja tylko pośredniczy pomiędzy pracownikami a potencjalnymi pracodawcami. To ja wybieram pracowników i to ja podpisuję z nimi umowę. Rola agencji polega tylko na zebraniu wszystkich kandydatów do pracy i pracodawców w jednym miejscu. Nie jest to agencja pracy tymczasowej. To ja decyduję na jak długo i w jakiej formie podejmę współpracę z pracownikiem, a pracownik może na te warunki przystać lub nie. Zdecydowałem się nawiązać współpracę z tym pośrednikiem. Było to bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki temu nie musiałem szukać pracowników na własną rękę.

Szybko znalazłem osoby chętne do współpracy z moją firmą. Podpisałem z nimi bezpośrednią umowę o pracę na czas nieokreślony. Dzięki takiemu pośrednictwu w poszukiwaniu pracy od razu miałem gotowych kandydatów na moje stanowisko. Pozwoliło mi to zaoszczędzić dużo czasu na poszukiwanie kogoś kompetentnego. Byłem bardzo zadowolony z tego, że tak szybko udało mi się sprowadzić rzetelnego i kompetentnego Ukraińca do pracy. A poza tym mogłem nawiązać z nim długoterminową współpracę.