Jak wygląda pomiar czasu na zawodach?

Na zawodach biegowych, kolarskich, czy kolarskich najważniejszą kwestią jest czas. Który z zawodników najszybciej pokona wyznaczoną trasę ten wygrywa wyścig. Jest to bardzo dokładny i miarodajny wynik, bo liczy się po prostu prędkość. Nie dostaje się dodatkowych punktów za styl jak w łyżwiarstwie figurowym, czy nie ma znaczenia kto ma jakie narty i strój, poprawiające wyniki, jak w skokach narciarskich.

Precyzyjne pomiary czasu

pomiar czasuJednak żeby ustalić kto faktycznie wygrał wyścig to trzeba dobrze zmierzyć czas. Nie ma tu miejsca na sędziowskie oceniane kto jak długo biegł i stanie ze stoperem na mecie. Obecnie zalecane są nowoczesne metody mierzenia czasu. Na tych profesjonalnych, na przykład na olimpiadzie czy na mistrzostwach świata, zawsze na mecie ustawiana jest fotokomórka. Dzięki temu widać kto w jakim czasie przekroczył metę, a także pozwala rozstrzygnąć spory odnośnie tego kto faktycznie jest zwycięzcą. Na profesjonalnych zawodach często o medalu decydują ułamki sekund i dosłownie o włos można wygrać lub przegrać. Co jednak z biegami w których bierze udział tysiąc osób jak na przykład w maratonach ulicznych? Jak ogarnąć tak dużą grupę ludzi? Tutaj pomiar czasu wygląda nieco inaczej. Maraton to nie sprint, więc różnice w czasach są większe. Poza tym nikt przy mecie by nie stał i nie czekał, aż ostatnia osoba przekroczy próg mety. Polecane są specjalne chipy, które montuje się przy bucie zawodnika. Każdy dostaje własny chip, więc wyniki od razu wyświetlą się dla danej osoby. To ułatwia nie tylko mierzenie czasu, ale także robienie statystyk z zawodów, czy podawanie wyników poszczególnym osobom zainteresowanym swoimi rezultatami. Chipy są tanie i często jednorazowe, więc nie ma potrzeby odbierania ich potem od zawodników. Każdy może też wziąć chip na pamiątkę biegu. Obecnie jest wiele firm zajmujących się produkcją i sprzedażą takich nowoczesnych chipów.

Mierzenie czasu podczas biegu czy zawodów dla kolarzy jest rzeczą kluczową. Tylko dokładny, precyzyjny pomiar da wiarygodny pogląd na temat tego, kto jak szybko przebiegał czy przejechał dany dystans. Zarówno fotokomórka jak i chipy montowane przy butach będą odpowiednie zarówno na zawodach amatorskich, jak i profesjonalnych. Warto zadbać o właściwy pomiar czasów zawodników.